CUMHURBAŞKANI’NIN MESAJI

RECEP TAYYİP ERDOĞAN

15 Temmuz gecesi, şanlı tarihimizin en büyük destanlarından biri olarak hafızalara kazınmıştır.

O gece, aziz milletimizin ve kahraman güvenlik güçlerimizin onurlu duruşu ve dünyada eşi benzeri görülmemiş cesareti ile hain darbe girişimi püskürtülmüştür.

Milletimiz verdiği ikinci kurtuluş mücadelesi ile bağımsızlığından asla vazgeçmeyeceğini bir kez daha ilan etmiştir.

Ordunun ve diğer stratejik kurumların içine sızmış FETÖ ihanet çetesi ve destekçilerine karşı elde edilen bu demokrasi zaferi, milletimizin yüreğindeki imanın ve çıplak elleriyle verdiği mücadelenin bir neticesidir.

Türk Milleti, 15 Temmuz’da önüne çıkan engeller karşısında nasıl bir duruş sergilediğini ve herhangi bir topluluk değil, kelimenin tam anlamıyla millet olduğunu tüm dünyaya göstermiştir.

Devletimiz ise, millet ile el ele vererek, yıllar içerisinde kanser hücreleri gibi bünyesine yayılan bu hainleri temizlemiştir.

Daha önemlisi, tüm bu süreci hukuk devleti, demokrasi, insan hakları, adalet ilkelerine sıkı sıkıya bağlı kalarak yürütüyor olmamızdır.

Türkiye 2023 hedeflerinin önüne geçmeye yönelik bu en cüretkâr adımı geride bırakmakla, istiklalini ve istikbalini güvence altına almıştır.

Biz de milletimize şükran borcumuzu ödemek için tüm gücümüzle çalışıyoruz.

Amacımız, bizden sonraki nesillere, daha güçlü, daha müreffeh, daha huzurlu bir Türkiye bırakmaktır.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, demokrasimize kasteden darbe girişimine karşı toplumsal hafızamızın diri tutulması, demokrasimizin güçlenmesi ve şehitlerimizin ve gazilerimizin hatırlanması için sembol niteliğindedir.

Bu düşüncelerle, ülkemizin bağımsızlığı ile milletimizin birliğini ve beraberliğini hedef alan meş’um darbe girişiminin üçüncü yıldönümünde 15 Temmuz gecesi şehit olan tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum.

Darbe girişimi sırasında yaralanarak gazilikle şereflenen tüm kardeşlerimize sıhhat ve afiyet temenni ediyorum.

Türkiye’nin her yerinde darbecilerin karşısına dikilerek, bu büyük ihanet girişimine geçit vermeyen milletimin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum.

Rabbim ülkemizin ve milletimizin her daim yardımcısı olsun.

Recep Tayyip Erdoğan
Cumhurbaşkanı